Eğitim Programları

EĞİTİM PROGRAMLARI NE İŞE YARAR?

Günümüzde pek çok danışmanlık firması ve üniversiteler, kişilerin kariyer gelişimine katkıda bulunmak veya kariyerinin başında olan kişileri doğru yönlendirmek amacıyla eğitim programları düzenliyor. Peki bu programlar ne işe yarıyor?

Bugüne kadar kariyerinizde istediğiniz gelişimi sağladınız ama bundan sonra daha değişik alanlara yönelmek istiyorsunuz. Veya henüz iş yaşamınızın başlangıcındasınız ve iş fırsatlarını daha geniş bir yelpazede değerlendirmek için kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. İşte bu noktada eğitim programları devreye giriyor.

Eğitim programları, son yıllarda eğitime verilen önemin de arttığının bir göstergesi. Lise ve üniversite diploması, iş deneyimi gibi konular işe alımda halen gerekli koşul olmasına rağmen, firmalar artık adaylarda çeşitli sertifika ve uzmanlık eğitimi belgeleri de arıyor. Çünkü yeni iş alanlarının açılması, bireylerin farklı becerilere sahip olmaları gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Bu programlarda, özellikle bilişim teknolojileri ve yabancı dil eğitimleri başı çekiyor. 

İyi Bir Eğitim Programının Özellikleri


İyi bir eğitim programında, öncelikle eğitimin geçerliliği, uzun dönemde sağlayacağı faydalar ve eğitimi veren personelin niteliği gibi özellikler öne çıkıyor. Türkiye’de özellikle 1997 yılından bu yana çeşitli eğitim ve danışmanlık firmaları ile üniversiteler tarafından düzenlenen eğitim programlarının sayısı ikiye katlanmış. Bu durumda herhangi bir eğitim programına katılmak isteyen kişinin de kalite ve geçerliliğe dikkat etmesi gerekiyor. 

İlk adımda, seçilecek olan program veya programların, eğitim piyasasınca belirlenen standartlara bağlı kalıp kalmadığını bilmek gerekiyor. Çünkü bazı firmaların eğitim seviyeleri daha düşük olabiliyor. 

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da programların içeriği. Genel olarak pratik bilgi verilen bazı eğitim programlarında, kişilerin konuya daha geniş bir açıdan bakması zor olabiliyor. Dolayısıyla sadece pratik bilgi değil teorik bilgi de almak ve dengeyi iyi oturtmak gerekiyor. Ayrıca programın işverenler tarafından ne kadar tanındığı ve taşıdığı değer de önemli. 

Eğitim programının piyasadaki geçerliliği ve alındıktan bir yıl sonrasında bile geçerliliğini koruyor olması da araştırılması gereken bir konu. Özellikle bilişim teknolojileri gibi konularda düzenlenen programların içeriğinde belirtilen konuların, siz eğitimi aldıktan sonra geçerliliğini kaybetmesi, size herhangi bir avantaj sağlamaz. 

Bu yüzden eğitim programlarına katılmadan önce bireysel olarak derinlemesine bir araştırma yapmak gerekiyor.